Актуализирано на 08.04.2025 г.
I. Какво е насилие, основано на пола?
Насилието, основано на пола, е насочено към човека, заради пола му. То може да се изрази във физически наранявания, сексуални или психически травми и страдания, както и заплахи с такива действия.
Най-честно насилието, основано на пола, е насочено към по-слабите и уязвими лица като жените и децата. Въпреки това, насилието, основано на пола, може да засегне всеки, включително мъже, момчета и ЛГБТИ+ лица. Извършители на такова насилие могат да са както непознати, така и членове на семейството.
Насилието, основано на пола, може да има много форми и да се извършва по различни начини. Законите в България защитават жертвите на всяко насилие в зависимост от неговия вид.
По-долу в тази статия ще разгледаме различните форми на насилие, основано на пола. Важно е да знаете какви са те, за да можете да ги разпознавате именно като насилие, забранено от българския закон, при което можете да потърсите помощ.
II. Форми на насилие, основано на пола
Физическо насилие – това е насилие включва причиняване на физическа болка или наранявания, например удряне, душене, порязване, блъскане, изгаряне, прострелване или използване на каквито и да било оръжия, нападение с киселина или друго действие, причиняващо болка, дискомфорт или травма.
Психическо/емоционално насилие – причиняване на психическа или емоционална болка или травма. Например заплахи за физическо или сексуално насилие, сплашване, унижаване, принудителна изолация, дебнене, словесен тормоз, нежелано внимание, забележки, жестове или писмени текстове със сексуално и/или заплашително естество, унищожаване на любими лични вещи и др.
Икономическо насилие – в този случай насилникът контролира финансите на жертвата, за да й попречи да работи, да учи или да решава сама какво да прави с доходите си.
Сексуално насилие – има различни видове сексуално насилие, например:
- Изнасилване – то включва всички видове сексуално проникване, което се извършва без съгласие, независимо от това дали е се прилага физическо насилие или използване на сила. Първоначалното съгласие може да бъде оттеглено във всеки един момент по време на акта и автоматично оказва влияние върху съгласието за бъдещи действия. Изнасилване може да има дори когато е извършено спрямо съпруг(а) или интимен партньор. Опитът за изнасилване също е насилие и се наказва от закона.
- всеки друг сексуален акт или опит за извършване на такъв акт без съгласието на жертвата. Например: нежелани коментари или предложения, докосвания и всяко действие, което лицето намира за унизително, вкл. трафик, принуждаване към проституция и др.;
Домашно насилие – то може да се проявява под различни форми, включително физическо, сексуално, психологическо и икономическо насилие, посочени по-горе. Домашното насилие може да се появи, независимо дали насилникът живее в едно домакинство с жертвата, или не. То може да засегне всеки човек, включително мъже, по-млади или по-възрастни хора, деца и хора от ЛГБТИ+ общността.
Сексуален тормоз на работното място или в училище - всяка форма на нежелано сексуално поведение, вкл. чрез действия или само чрез думи. Често пъти този тип насилие засяга достойнството на жертвата, обижда я или я унижава. Например: неуместни погледи, докосвания, коментари, шеги, предложения и покани от лица с работни отношения.
Фемицид – тази форма на насилие се определя в голяма степен като убийство на жена или момиче поради пола им и може да приема различни форми, като например убийство на жени в резултат на насилие, извършено от интимен партньор, мъчение и убийство в резултат на женомразство, убийство на жени и момичета в името на „честта“ и други форми.
Насилие в детството - обхваща следните преживявания преди навършване на 15-годишна възраст: психическо или физическо насилие, извършено от родители или други лица, които отговарят за възпитанието на детето; сексуално насилие, извършено от което и да е лице; случаи на насилие между родителите.
III. Рискове
Жените, търсещи закрила, са особено уязвими. Като жена, която бяга от конфликтна зона и е била обект нa преследване, рискът да станете жертва на насилие, основано на пола в родината си, по време на пътуването си и за съжаление дори в български центрове за приемане и настаняване е доста висок.
Трябва да внимавате с трафикантите, защото те си набелязват именно жени, които пътуват сами, знаейки, че са по-уязвими. Ако нямате пари, за да платите за пътуването си, трафикантите могат да се опитат да Ви принудят да правите секс с тях.
За Вас това може да не е престъпление, но ако съпруг/партньор Ви бие, отнася с Вас неуважително и/или Ви тормози, то Вие сте жертва на домашно насилие и трябва да потърсите помощ.
IV. Как да се защитя от насилие, основано на пола?
Защитата от насилие, която законът дава, може да бъде различна в зависимост от неговата форма.
Ако някой, непознат или член на семейството Ви плаши, наранява, кара Ви да се чувствате зле или Ви докосва по неподходящ начин, то Вие имате нужда от специална помощ. Не се страхувайте да съобщите за състоянието си. Можете да потърсите помощ от:
- Полицията;
- Лекар/медицинска сестра, предоставящ медицинска помощ;
- Социалните работници или охраната в приемните центрове;
- Психолог, ако имате достъп до такъв;
- Вашият адвокат;
- Служители на ВКБООН или МОМ или други организации, които смятате, че могат да Ви помогнат;
- Служители на Държавната агенция за бежанците;
- Всеки човек, на когото имате доверие и смятате, че може да ви помогне, например приятел или друг член на семейството;
Помнете, че това, което Ви се е случило, не е по Ваша вина.
V. Права на жертвите на насилие, основано на пола
- Имате право да се отнасят към Вас с уважение и да ви признаят за жертва.
- Имате право да бъдете защитени срещу заплахи и наранявания от страна на извършителя.
- Имате право да получите подкрепа, включително незабавна помощ след осъществяване на престъплението, медицинска помощ, да бъдете настанени в кризисен център, на дългосрочна физическа и психологическа помощ и практическа помощ по време на производството, за да разберете процеса и да се ограничи Вашето страдание.
- Имате право да изискате преводач от Вашия пол.
- Имате право на правна помощ.
- Цялата информация, която споделяте с всички органи, социални работници, психолози и адвокати се запазва в тайна.
VI.Национална телефонна линия за жертви на насилие
Ако се страхувате да споделите проблемите, можете да се свържете с денонощната Национална телефонна линия за жертви на насилие на +35980018676/ +359 2981 7686. Тя е напълно анонимна и безплатна.
Персоналът на телефонната линия ще Ви предостави консултация и информация за това какви са Вашите възможности, какво можете да направите, за да се защитите и с кои институции и органи трябва да се свържете, за да получите подходяща помощ.
VII. Правна помощ
В някои случаи домашното насилие, сексуалното насилие и насилието под каквато и да е друга форма е една от причините да напуснете страната си. Всичко това е форма на преследване срещу Вас, заради Вашия пол, и може да повлияе положително на решението по Вашето бежанско производство в България.
Властите обаче няма да го вземат под внимание по време на производството за предоставяне на международна закрила, ако не го споделите с тях. Съветваме Ви да потърсите адвокатска помощ преди провеждане на интервю със служители на Държавна агенция за бежанците.
Важно! Ако сте подложени на домашно насилие, или на каквото и да е друго насилие, основано на пола, можете да получите специална подкрепа и незабавна защита. За съдействие, потърсете помощ от адвокат.
Намиране на добър адвокат в България
- Log in to post comments