Актуализирано на 11.06.2024 г.
Легализиране
Легализирането представлява удостоверяване на автентичността на документите, които са Ви издадени от органите на Вашата държава, за да се ползват с официална сила и на територията на България.
В зависимост от това за какъв тип документ става дума легализирането се прави по различен начин в зависимост от държавата, от която произхожда съответният документ. Ако документът е издаден в някоя от държавите, посочени в този списък (напр. Турция, Сърбия, Узбекистан и др.), тогава той трябва да има специално удостоверение от компетентния орган, който го е издал, поставен върху него или в приложение, наречен апостил.
Ако документът е издаден от държава, с която България има двустранен договор, тогава не е нужно да се снабдите с апостил. Списък на държавите, при които не е нужен поставен апостил на документите може да видите тук (напр. Ливан, Йемен, Русия, Сирия и др.).
Например, има споразумение между България и Украйна, според което за легализирането на документи, издадени от органите на Украйна се изисква само официален превод на документа Ви и заверка на подписа на преводача от нотариус.
Ако държавата, издала документа, не попада в нито един от посочените горе два списъка, тогава той трябва да бъде заверен от Министерството на външните работи на тази държава, след което да се легализира от българските дипломатически и консулски представителства в тази държава.
Признаване на образователни квалификации
За признаване на завършено средно образование (7.-12. клас) или на професионална квалификация, придобита в училище, трябва да подадете заявление в Регионалното управление на образованието (РУО) по Вашето местоживеене. За признаване на завършено начално или основно образование (1.-6. клас) заявлението се подава до училището, където Вие или детето Ви ще продължи обучението си. Нужни са Ви следните документи:
легализиран оригинал на документ за училищно образование и/или професионална квалификация;
легализиран оригинал на документ, в който се посочва какви права Ви дава документът за училищно образование и/ или професионална квалификация за продължаване на образованието, в случаите когато това не е написано в дипломата Ви;
ако признаването е за дете, което иска да продължи обучението си в гимназията, е нужен легализиран оригинал на справка за изучаваните учебни предмети с броя учебни часове и поставените оценки, ако не са написани в документа за училищно образование;
оригинал на превод на български език на документите;
оригинал или копие, заверено от нотариус, на документ за последния завършен клас в българско училище, ако Вие или детето ви сте завършили такъв преди да учите извън България;
оригинал на документ за платена държавна такса – за документи, подадени в РУО.
Такси
Държавната такса за признаване на завършен етап на училищно обучение е 25 лв.
Ако искате да Ви бъдат признати степен на образование и професионална квалификация, придобита в училище, таксата е 35 лв.
Ако признаването на документи се иска от деца под 16 години включително, не се плаща такса.
Колко време ще отнеме?
Срокът за издаване на решение от комисията към РУО е 1 месец.
Признаване на диплома за висше образование
За признаване на диплома за висше образование процедурата зависи от целите на признаването. При всеки случай, трябва да легализирате дипломата си.
Ако искате да продължите образованието си - трябва да се обърнете към ректора на съответното висше учебно заведение, в което желаете да кандидатствате.
Ако искате да упражнявате нерегулирана професия (например - IT специалист, козметик, фризьор) - трябва да се обърнете към работодателя си. Ако той иска допълнително удостоверение, трябва да се обърнете към Националния център за информация и документация (НАЦИД),
НАЦИД
Адрес: бул. „Д-р Г.М. Димитров” 52 А, гр. София
Имейл: [email protected]
Ако признаването е за упражняване на регулирана професия - трябва да се обърнете към НАЦИД и към съответния отговорен орган за съответната професия (напр. Министерство на здравеопазването за медицински професии, Министерство на правосъдието за юристи). Повече информация виж по-долу в секцията „Признаване на професионални квалификации“
Каква е процедурата за признаване на диплома за висше образование?
За да Ви бъде призната дипломата за бакалавърска или магистърска степен, следва да подадете следните документи в НАЦИД.
Оригинал или копие на дипломата Ви за висше образование. Дипломата Ви задължително трябва да е придружена с превод на български език.
Оригинал или копие на приложение или европейско приложение към дипломата, ако имате такова. Отново документът трябва да има заверен и легализиран български превод.
Документ за самоличност (например паспорт).
Ако след получаване на дипломата сте променили името си (например сте се омъжили и фамилията Ви сега е различна), трябва да подадете документ, който да удостоверява тази промяна (например някакво удостоверение от регистър от държавата, в която е регистрирано обстоятелството, при което се е променило името Ви). И този документ трябва да има заверен и легализиран превод на български език.
В зависимост от държавата на издаване на дипломата, тя трябва да е придружена с апостил или да е легализирана чрез Министерството на външните работи на съответната държава и българските дипломатически и консулски представителства. Може да проверите какво е нужно за легализирането на документите Ви в тази процедура и на страницата на НАЦИД.
Как да подадете документите към НАЦИД:
Може да ги подадете лично във НАЦИД с документ за самоличност;
Може да ги подадете чрез упълномощено лице във фронтофиса на НАЦИД. Ако става дума за родители, деца, съпруг/а, тогава може да се удостоверите с документ, който доказва роднинските връзки (например акт за раждане). Ако обаче сте упълномощили някого, трябва да се представи пълномощното в оригинал.
Може да подадете и по електронен път през портала на НАЦИД като сканирате всички документи и ги подпишете с електронен подпис.
Как да се сдобиете с електронен подпис в България може да прочетете тук:
Как да си извадя електронен подпис?
Ако сте подали оригинали на документите, може да ги получите обратно в рамките на 14 дни след като от НАЦИД им направят проверка.
НАЦИД взима решение до 2 месеца след като сте представили документи. Срокът може да се удължи обаче, ако решат да Ви поискат допълнителни документи.
Ако работодател или друга институция Ви поиска тези документи, докато те са още са в НАЦИД, може да поискате служебна бележка от НАЦИД, удостоверяваща, че те са там.
Признаване на научна степен „доктор“ и научна степен „доктор на науките“
Ако имате такава научна степен, придобита в чужбина, тя също може да Ви призната в България. Това признаване отново се случва от НАЦИД.
За тази процедура трябва да подадете следните документи:
Заявление по образец съответно за научна степен „доктор“ или научна степен „доктор на науките“;
Оригинал или копие на дипломата за научната степен, придружена с превод на български език;
Дисертация и автореферат (на хартиен и електронен носител), ако са се изисквали такива за научната Ви степен;
Ако имате някакви други документи или приложение към дипломата, с придружаващ ги превод на български език;
Документ, удостоверяващ промяна в името Ви, ако има такава промяна;
На този линк може да проверите дали е нужно документите Ви да бъдат легализирани по специфичен начин в зависимост от държавата, от която произхождат.
Подаването на документите пред НАЦИД се случва по същите начини, описани по-горе.
Срокът за тази процедура е също до 2 месеца, или по-дълго, ако от НАЦИД Ви изискат още документи.
Признаване на професионални квалификации
Признаването на професионални квалификации зависи от това дали професията Ви е регулирана, или не.
Ако Вашата професия е нерегулирана, няма нужда от признаване. Работодателят Ви може да поиска удостоверение от НАЦИД, но не е задължително.
Регулирани са тези професии, които са особено важни за обществото и поради това държавата по-строго контролира кой и как упражнява професията. За тях изрично се изисква притежаване на диплома или на друго свидетелство за образование.
Ако Вашата попада в списъка с регулирани професии, признаването става съгласно специфичните изисквания за тази професия, които се определят от различни органи по различен ред. Всяка професия е сама за себе си.
Европейски квалификационен паспорт за бежанци
Ако сте бежанци и дипломата Ви или други документи, доказващи квалификационната Ви степен, са изгубени или унищожени, имате опция да кандидатствате за Европейски квалификационен паспорт за бежанци. Това е заместващ документ, който се издава от Съвета на Европа, след провеждане на интервю с кандидатстващото лице и събиране на доказателства за неговото образование, трудов опит и стаж и владение на езици. Интервюто се провежда на майчиния език на кандидата. Процедурата и получаването на документа не се заплащат.
Този паспорт няма правна сила, т.е. ако го представите в някоя образователна институция, например университет, там няма да са задължени да го приемат. Зависи от институцията дали ще приемат квалификационния паспорт, но въпреки това е начин да получите официален заместващ документ, който да удостоверява образователната/квалификационната Ви степен. Кандидатстването се случва онлайн чрез създаване на профил в платформа на Съвета на Европа. Повече може да научите на този линк.
Източник на снимката - CANVA Pro
- Log in to post comments