Създадено на 14.11.2024г.
Ако сте лице с увреждане, което работи или желае да работи, или сте работодател, който желае да наеме лице с увреждане на работа, съществуват определени законови правила, с които трябва да сте наясно. В тази статия ще разгледаме някои от тези правила.
Закрила на лицата с увреждания на работа
За да се ползвате от такава закрила на работа, трябва увреждането Ви да е установено с решение на Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК), което се определя колко процента е (как да си извадите такова решение на ТЕЛК може да прочетете тук). С това решение на ТЕЛК се определя и до каква степен увреждането Ви позволява да работите и дали можете да работите. Ако можете да работите, то това трябва да става при подходящи за Вас условия, които да не вредят на здравето Ви.
Трудоустрояване
След установяване на увреждане може да започнете работа на друга позиция в работното Ви място или да останете на същата позиция, но да работите при по-облекчени условия. Тази промяна се нарича трудоустрояване. Не сте длъжни да бъдете трудоустроявани, ако не искате.
Ето и какви са стъпките за трудоустрояване:
Стъпка 1 - Предписание за трудоустрояване
На първо място, трябва да Ви се издаде предписание за трудоустрояване от личния Ви лекар, лекарска консултативна комисия (ЛКК), Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК) или Национална експертна лекарска комисия(НЕЛК).
Личният Ви лекар и ЛКК могат да Ви трудоустроят само временно:
- Личният Ви лекар за до 1 месец;
- ЛКК за до 6 месеца, като след изтичане на тези 6 месеца се прави контролен преглед и срокът може да се удължи до 2 години;
При необходимост от постоянно или по-продължително трудоустрояване трябва да се обърнете към ТЕЛК или НЕЛК. Те ще Ви трудоустроят, ако имате установена 50% или над 50% трайно намалена работоспособност или смятат, че съществуват здравни противопоказания при работата Ви.
Важно! Когато се взима решение за издаване на предписание за временно трудоустрояване задължително участват предварително уведомените писмено от здравните органи представител/представители на работодателя.
Ако работите и за Вас ТЕЛК (НЕЛК) е установила трайно намалена работоспособност 50 и над 50%, на работодателя Ви и до териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) се изпраща експертното решение.
Стъпка 2 - Задължения на работодателя
След като имате предписание за трудоустрояване, Вашият работодател има една от тези две опции:
- Може да Ви премести на нова позиция, която да е подходяща за Вас; или
- Да създаде по-облекчени условия за работа на същата позиция.
Работодателят трябва да Ви предложи една от тези опции за трудоустрояване. Вие може да приемете или отхвърлите предложението. Ако приемете, се подписва допълнително споразумение към трудовия Ви договор.
Ако не можете да се разберете с работодателя относно подходящата работа за трудоустрояване въпросът се решава от здравния орган, издал предписанието за трудоустрояване.
Работодателят е задължен в 7-дневен срок от получаване на предписанието за трудоустрояване да Ви премести на подходяща за Вас позиция.
Важно! След трудоустрояване нямате право да работите предишната си работа! Може да се върнете на предишната си работа, само ако увреждането Ви е било временно и впоследствие се възстановите.
Имате право на обезщетение за разликата в двете заплати, ако на предишната си работа преди трудоустрояването:
- сте получавали по-висока заплата; и
- намалената Ви работоспособност е под 50%
Важно! Ако работодателят отказва да Ви трудоустрои, той Ви дължи заплатата от деня, в който е издадено предписанието за трудоустрояване от здравните органи до изпълнението му.
Забрана за нощен и извънреден труд
Когато сте трудоустроен, за да се опази здравето Ви, Ви е забранено да полагате нощен и извънреден труд. Тази забрана може да бъде преодоляна, ако:
1) дадете своето изрично съгласие (най-добре в писмен вид с подпис) и
2) този труд не вреди на Вашето здраве.
Отпуски
Ако имате установено увреждане 50% или над 50%, платеният Ви годишен отпуск е най-малко 26 работни дни.
Напускане на работа и уволнение
Ако не можете да извършвате работата, която са Ви дали, можете да прекратите трудовия си договор без предизвестие.
При уволнение поради:
- Съкращаване на щата;
- Намаляване на обема на работата;
- Ако нямате нужните качества за изпълняване на работата ефективно;
- Ако се променят условията за извършване на съответната работа и Вие вече не отговаряте на тях;
- Дисциплинарно уволнение
Българските закони Ви дават специална закрила като лице с увреждане. Закрилата се изразява в това, че работодателят трябва да получи предварително разрешение от Инспекцията по труда, за да Ви уволни.
Задължения на работодателите
- В определени случаи като работодател сте задължен да имате определени работни места за трудоустрояване на хора с увреждания
Така например, ако имате повече от 50 работници, трябва всяка година да предвидите от 4 до 10 % работни места от общия брой на работниците, подходящи за трудоустрояване на хора с увреждания.
- При определени условия сте задължени по закон да наемете определен брой лица с увреждания:
Ако сте:
- Работодател с 50 до 99 работници, сте длъжни да наемете поне едно лице с трайни увреждания на работа;
- Работодател със 100 или над 100 работници, сте длъжни да наемете лица с увреждания равняващи са 2% от средносписъчния си състав.
Освободен сте от това задължение до края на календарната година, ако работата Ви не позволява подходяща среда за хора с трайни увреждания (примерно изисква се много тежък физически труд или се работи със силни химикали), или ако няма хора с трайни увреждания, които да насочат към Вас от Бюрото по труда.
- Като работодател сте задължен в 7-дневен срок от получаване на предписанието за трудоустрояване на работника, издадено от здравните органи, да го преместите на подходяща за него позиция.
Ако не спазите това предписание, дължите на работника обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение, както е посочено и по-горе.
Финансова помощ от Агенцията за хората с увреждания за работодатели
При наемане на хора с трайни увреждания на работа като работодател имате възможност да кандидатствате при Агенцията за хората с увреждания за финансова помощ за:
за финансиране за осигуряване на достъп до работното място на лице с трайно увреждане и приспособяване на работното място за лице с трайно увреждане
оборудване на работното място за лице с трайно увреждане;
квалификация и преквалификация и други дейности, които биха били от полза за работата на лицата с увреждане.
Всяка година Агенцията за хората с увреждания до 31 март пуска информация на сайта си за проекта, по който работодателите могат да кандидатстват за финансово подпомагане. Тук може да видите методиката за кандидатстване, т.е. какви са критериите за дейностите, за които може да искате финансиране, какви са критериите за кандидатстващите работодатели и нужните документи. На страницата на Агенцията за хората с увреждания, свързана с тази финансова помощ, са поставени всички нужни образци на документи.
Ако получите такова финансиране, трябва да наемете на работа лица с трайни увреждания за най-малко 3 години.
Ако не използвате финансовата помощ по предназначение или не наемете на работа хора с трайни увреждания, трябва да върнете получените пари заедно със законна лихва.
Данъчни облекчения
За лица, чието увреждане е 50% или над 50%, имат право на данъчно облекчение. Така например месечната данъчна основа за доходи по трудов договор на лицето с увреждане се намалява с 660 лв.
Допълнително, годишната данъчна основа на лицето с увреждане 50% или над 50% се намалява с 7920 лв. Тук става дума за доходи от всякакво естество, които сте получили през годината, а не само по трудов договор (напр. доходи от наеми, граждански договори и др.). За това данъчно облекчение се кандидатства при попълване на годишната данъчна декларация, образец на която може да бъде намерена на сайта на Националната агенция на приходите.
- Log in to post comments