Винетка-

Актуализирано на 10 август 2023

Ако искате да пътувате в България с личния си автомобил с тегло до 3.5 тона, трябва да закупите така наречената електронна винетка (е-Винетка). В тази статия ще Ви обясним как да го направите.

За превозните средства с тегло над 3.5 тона (камиони за превоз на стоки, автобуси и т.н.) трябва да бъде заплатена различен вид пътна такса на база изминато разстояние, но тази статия се отнася само за леките автомобили.

Какво е електронна винетка и кога ми е нужна?

Винетката е задължителна такса, която трябва да заплатите, ако възнамерявате да използвате платената пътна мрежа в България с лек автомобил с български или чуждестранен регистрационен номер с тегло до 3.5 тона. Самата електронна винетка е електронен документ, който удостоверява плащането. Винетката е задължителна не само при използване на автомагистралите, но и на повечето пътища от по-нисък клас. Това например означава, че ще Ви е необходима електронна винетка:

  • при първото Ви влизане в България, ако идвате от чужбина и трябва да стигнете до местоназначението си или минавате през България напът за друга държава;
  • когато Ви се налага да пътувате между градове и села в България.

Списък на републиканските пътища, за които се събира винетна такса, е достъпен само на български език на адрес dv.parliament.bg.

Изискването за винетка на пътя е отбелязано с посочения по-долу пътен знак, след който е необходимо да се движите с валидна винетка:

มองโกเลีย๔๔ • CC BY-SA 4.0_0.png

Превозните средства, които са освободени от винетни такси, са:

  • тези, които имат по-малко от 4 колела (мотоциклети, триколки, мотоциклети с кош и др.)
  • земеделската техника.

Винетката Ви позволява да използвате платената пътна мрежа за определен период от време (уикенд, седмица, месец и т.н.). Електронната винетка е обвързана с превозното средство, а не с водача или със собственика на автомобила, така че дори ако собствеността на това превозно средство се промени, винетката ще продължи да е валидна до изтичане на първоначалния ѝ срок на валидност.

Как да си купя винетка?

Можете да закупите винетка по следните начини:

  • Онлайн чрез един от тези уебсайтове: https://web.bgtoll.bg/ ИЛИ https://vinetki.bg/buyvignette (и двата са достъпни на български, английски, немски, руски, сръбски, турски, румънски и гръцки език) ИЛИ чрез мобилното приложение TollPass от Google Play или App Store - чрез плащане с карта

По този начин можете да избегнете надценка поради възможна корупция и измама на служителите в пунктовете за продажба, както и:

  • На терминалите за самотаксуване, които се намират по пътната мрежа и в областните градове на страната (в търговски обекти и в областните пътни управления на Агенция „Пътна инфраструктура“) – чрез плащане с карта, включително с карта за гориво;
personal - magdalena

Имайте предвид съществуващата незаконна практика на касите да таксуват чужденците повече отколкото е действителната цена на винетката.

За да закупите винетка, трябва да въведете регистрационния номер на превозното средство, категорията на превозното средство (лек автомобил или ремарке/каравана) и да изберете срока на валидност на винетката (седмица, месец, година и т.н.).

Важно! Проверете информацията, която сте въвели, преди да закупите винетката, защото ако е невярна, не можете да получите възстановяване на сумата.

Колко струва?

Цената на винетката зависи само от срока, за който искате да я използвате. Можете да избирате между:

  • годишна винетка - струва 87 лева/45 евро;
  • тримесечна винетка - 48 лева/25 евро;
  • месечна винетка - 27 лева/14 евро;
  • седмична винетка - 13 лева/7 евро; и
  • уикенд винетка (валидна от петък 12:00 ч. до неделя 23:59 ч.) - 9 лева/5 евро.

Вашата винетка е валидна от деня и часа на закупуването ѝ. Можете да изберете и друга начална дата на валидност на винетката, като тя не може да бъде повече от 30 дни след закупуването на винетката.

Можете да проверите тук или тук срока на валидност на Вашата електронна винетка, като въведете регистрационния номер на автомобила.

Какво се случва, ако шофирам без винетка?

Ако не сте платили винетна такса, ще бъдете санкционирани. Глобата е в размер на 300 лева/150 евро.

Ако органите на реда са Ви спрели и проверили, докато шофирате без винетка, можете да платите по-ниска компенсаторна такса - 70 лева/36 евро. Ако заплатите тази компенсаторна такса, няма да се изисква да плащате пълния размер на глобата. Със заплащането ѝ обаче губите правото да обжалвате глобата си в съда, ако желаете да го направите.

Можете да проверите дали имате наложени глоби на този линк.

Могат ли украински автомобили да пътуват в България без винетка?

Само превозни средства с украински регистрационни номера, които:

  • пътуват с цел предоставяне на хуманитарна помощ; или
  • представляват конвои, предназначени за предоставяне на хуманитарна или медицинска помощ

са освободени от заплащане на пътни такси (включително винетни такси), когато използват платената пътна мрежа в България.

За да бъдете освободени от заплащане на такса, ще трябва да носите със себе си документи, доказващи наличието на хуманитарни или медицински цели (например: документ от Червения кръст, доказващ, че превозното средство извършва хуманитарна или медицинска помощ, и т.н.).