Последна актуализация на информацията на 05.05.2025 г.
От 1 май 2025 г. е в сила нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България. Повече за условията и лицата, които могат да се ползват от тази Програма ще научите по-долу в статията.
Кой може да се ползва от хуманитарната подкрепа по Програмата?
- Можете да се ползвате от Програмата, ако имате предоставена временна закрила и притежавате регистрационна карта на лице, на което е предоставена временна закрила, издадена от Държавната агенция за бежанците;
- Ако сте се ползвали към 30 април 2025 г. от досегашната Програма за хуманитарно подпомагане, можете да се ползвате и от новата Програма.
Научете повече тук:
Важно! Можете да се включите в Програмата за получаване на хуманитарна подкрепа за настаняване само за срок от 60 (шестдесет) календарни дни, еднократно, в рамките на срока на действие на временната закрила.
Ако искате да останете в мястото за настаняване и след този срок от 60 дни, ще трябва сами да заплащате престоя си по обявените от съответното място цени.
Важно! Програмата предвижда възможност лица от рискови групи да бъдат настанени за целия период на временната им закрила, а не само за 60 календарни дни. Право на настаняване за целия срок на закрилата си имат следните лица:
- дете от 0 до навършване на 12-годишна възраст, придружавано от един родител или друго пълнолетно лице, което се грижи за него по пълномощие. Право на настаняване има иродителя или другото пълнолетно лице, което полага грижите, както и другите непълнолетни деца на родителя.
- дете от 12 до навършване на 16-годишна възраст, придружавано от един родител или друго пълнолетно лице, което се грижи за него по пълномощие, но само когато детето не е обхванато от образователната система в България по независещи от родителя причини и след като има подадено заявление за приемане в училище. Право на настаняване има и родителя или другото пълнолетно лице, което полага грижите, както и другите непълнолетни деца на родителя.
- бременна жена, след третия месец на бременността, когато същата е удостоверена с медицински документ, издаден от компетентен орган в Република България (напр. личен лекар или друг медицински специалист);
- лице с трайно увреждане, установено от компетентен орган в Република България, т.е. такова, което има увреждане, установено с ТЕЛК 50% и над 50%. Повече за процедурата за установяване на увреждане в България вижте тук. Важно: право на настаняване имат и лицата, които са подали заявление за ТЕЛК до органите на медицинската експертиза в България (входящ номер, направление към ТЕЛК от личен лекар, етапна епикриза и други медицински документи, удостоверяващи нетрудоспособност), дори и все още да нямат решение.
- лице с психично заболяване, удостоверено с медицински документ от компетентен орган в Република България (напр. психиатър или друг медицински специалист);
- лице, полагащо грижи за тежкоболен член на семейството, включително и за лице с психично заболяване, когато същото е зависимо и някой трябва да се грижи за него;
лице на възраст на и над 65 години, както и съпругът или съпругата на това лице, ако е навършил/а 60 години и е пенсиониран/а по законодателството на Украйна.
Какви са сроковете и процедурата по кандидатстване?
Ако сте лице с временна закрила и към 30 април 2025 г. не сте били настанени по предишната Програма за хуманитарно подпомагане, но искате да се възползвате от настоящата Програма, първо ще бъдете настанени в транзитно приемателен център (ТПЦ) за срок до 14 дни, след което ще бъдете разпределени в място за настаняване по Програмата за срок до 60 календарни дни. Транзитният център се намира в в град Елхово, улица "Чаталджа" № 2, България.
Ако считате, че попадате в някоя от категориите рискови групи, посочени по-горе, трябва да попълните формуляр за преценка на принадлежност по образец (Приложение № 1), който ще Ви се предостави на място в ТПЦ. Формулярът се подава чрез ТПЦ до дирекция „Социално подпомагане“.
Служители в дирекция „Социално подпомагане извършват преценка за това дали принадлежите към определена рискова група в срок до 14 дни от подаването на формуляра, като издават заключение.
Ако в заключението е прието, че попадате в рискова група, в срок до 10 дни ще бъдете разпределени в конкретно място за настаняване при отчитане на здравословното Ви състояние. За това решение ще бъдете уведомени незабавно след неговото изготвяне.
Ако към 30 април 2025 г. сте ползватели по досегашната Програма за хуманитарно подпомагане можете да останете в мястото, в което сте били настанени не повече от 60 календарни дни, считано от 1 май 2025 г. Ако искате да кандидатствате за включване в новата Програма, като лица от рискова група, можете да подавате формуляр и приложени към него документи за преценка на принадлежност в териториалното поделение на Агенцията за социално подпомагане (АСП) по местонахождение на обекта, в който са настанени към 30.04.2025 г., за предприемане на действия.
Важно! Срокът за подаване на формуляр за преценка на принадлежност към рискова група е до 31.05.2025г.
Дирекция „Социално подпомагане“ ще направи преценка дали попадате в рискова група в 14-дневен срок от подаване на формуляра, като ще прегледа всички представени от Вас документи.
Важно! За установяването на всички декларирани обстоятелства от лицето, събирането на данни и доказателства и попълване на необходимите формуляри, може да се ползва помощта на съответните териториални структури на Българския червен кръст или други международни или неправителствени организации. Можете да потърсите и съдействие от Фондация за достъп до права на следния линк:
Важно! Ако на Вас и Вашето семейство е предложено място за настаняване и Вие откажете или не се настаните в него в рамите на 10 дни от уведомяването Ви, настаняването се счита за отменено и няма да имате право да кандидатства отново за хуманитарна подкрепа по настоящата Програма.
Изключение: Бихте могли да кандидатствате отново само ако първоначално сте били настанени до 60 дни, но на по-късен етап е възникнало събитие, което Ви поставя в рискова група. (напр. кандидатствали сте за настаняване до 60 дни, разпределили са Ви, но Вие сте отказали настаняването. Впоследствие възниква ситуация, която Ви поставя в рискова група – бременност след 3-тия месец; навършване на 65 години; получаване на увреждане и т.н., което Ви позволява да кандидатствате отново).
Ако бъдете настанени, сами трябва да организирате транспорта си до мястото на настаняване, освен ако не страдате от тежко физическо или психическо заболяване или увреждане, или поради напреднала възраст и болест не са в състояние сами да организират преместването си и това обстоятелство е отразено във формуляра за преценка на принадлежност. В тези случаи транспортирането се организира и осигурява от съответния областен управител.
В кои случаи настаняването ми по Програмата може да бъде прекратено?
Ако сте настанени по новата Програма, независимо дали за срок до 60 календарни дни, или за целия срок на временната закрила, настаняването Ви може да бъде прекратено в следните случаи:
- ако напуснете територията на Република България за повече от 30 последователни календарни дни;
- ако временната Ви закрила бъде отнета или прекратена;
- ако се откажете от предоставената в Република България временна закрила;
- при смърт на лицето, ползващо се от хуманитарна подкрепа по Програмата;
- ако отсъствате от Република България поради пътуване до държава, различна от Украйна, с продължителност не повече от 30 последователни календарни дни, без основателна причина. Основателна причина е необходимостта от провеждане на лечение на лицето, смърт или лечение на член на семейството;
- при решение на органите на медицинската експертиза, с което не е установено трайно увреждане.
Важно! Длъжни сте да уведомите работната група към Националния оперативен щаб, че напускате територията на Република България за всеки конкретен случай. Когато отивате в държава, различна от Украйна за повече от 30 дни, трябва да представите и официален документ в превод на български език, от който да е видна основателната причина за пътуването.
Къде мога да бъда настанен?
Може да бъдете настанени в следните обекти:
- обекти, вписани в създадения за целите на изпълнението на хуманитарните програми за лица с временна закрила от Украйна съгласно Решение № 239 от 15 април 2022 г. на Министерския съвет Регистър на места за подслон.
В обекти, за които са изпълнени кумулативно следните условия:
- са държавна собственост или общинска собственост, или собственост на публични предприятия, без оглед на правно организационната им форма;
- са места за настаняване, по смисъла на Закона за туризма, вписани в Националния туристически регистър.
Важно! Ако към 30 април 2025 г. сте включени в досегашната Програма за хуманитарно настаняване и е установено, че принадлежите към рискова група, може да продължите настаняването си и по новата Програма в мястото, категоризирано или регистрирано като място за настаняване, вписан в Националния туристически регистър за срока на временната Ви закрила.
Сумата, която местата за настаняване ще получават за Вас, ще покрива само разходите за настаняване и няма да Ви се осигурява храна.
Мога ли да избера мястото, в което да бъда настанен?
По принцип не можете да избирате къде да бъдете настанен. От транзитния център властите ще Ви преместят на място, където има свободни места.
Изключение може да бъде направено само ако имате членове на семейството, които вече са настанени по тази програма за хуманитарна помощ.
Членовете на семейството могат да бъдат само:
- Вашият съпруг/съпруга
- Вашите и на съпруга Ви деца, които не са сключили брак и са на възраст под 18 години. Няма значение дали са родени в брака или извън него, или са осиновени.
- Други близки роднини, които са живели с Вас като част от семейството Ви преди и по време на войната, преди да дойдете в България, и са напълно зависими от вашата подкрепа през този период.
Важно! Във всички случаи настаняването ще бъде за срок до 60 календарни дни, освен ако Вие и членовете на Вашето семейство не попадате в рисковите групи, посочени по-горе.
За да поискате събиране с членовете на семейството си, трябва да имате регистрационна карта за временна закрила и личен номер на чужденец (ЛНЧ), който ще намерите в картата Ви.
След това трябва да представите следните документи пред властите в транзитния център, където сте били настанени при пристигането си:
- Заявление за кандидатстване (подава се само на български език).
Тук можете да намерите формуляра на български език, който и преведен на украински и руски език за Ваше улеснение.
- Копие от официален документ, доказващ семейната Ви връзка - свидетелство за брак, удостоверение за раждане или други подходящи официални документи, в случай че искате да се съберете със съпруга/съпругата и/или децата си.
- Копие от документи, доказващи специални здравословни проблеми, или друг документ, който може да докаже, че Ваш близък роднина се нуждае от Вашата подкрепа или че Вие се нуждаете от подкрепата на близък роднина, настанен по програмата за хуманитарна помощ.
Решението по искането Ви трябва да бъде издадено в срок до 10 дни. Органът, който взема решението, е Работната група по настаняването към Националния оперативен щаб към Министерския съвет.
Докато чакате решение, ще останете в транзитния център в Елхово.
Какво да правя, ако вече съм настанен, но искам да бъда преместен на друго място за настаняване, където са членовете на семейството ми?
В този случай трябва да следвате същата процедура. Разликата е, че трябва да подадете молбата си и съответните документи до управителя на мястото, където сте настанени.
Не е гарантирано, че ще бъдете преместени на желаното от Вас място.
В случай че имате нужда от допълнителна правна помощ, можете да попълните този формуляр за искане на помощ:
За конкретни въпроси, свързани с преместването и настаняването на украински граждани, можете да се свържете с Националната гореща линия на телефони 029055555 и +380322465075.
Минимална хигиена
Местата, в които сте настанени, трябва да ви осигурят:
- Минимално необходимите средства за лична хигиена;
- Почистващи продукти;
- Перилни препарати и достъп до пералня и сушилня на самообслужване;
- допълнителни легла, ако е необходимо.
Няма да ви бъде предлагано почистване на стаите, нито пране.
Храна
За съжаление програмата не включва осигуряване на храна. Понякога храна може да бъде осигурена от доброволци и неправителствени организации, но не редовно.
Ако Ви се налага да напуснете по уважителни причини мястото за настаняване
Ако поради основателна причина временно Ви се налага да напуснете мястото за настаняване, защото например трябва да се върнете Украйна, Ваш близък е починал, трябва да посетите болница и др. и искате да си запазите мястото, на което към момента сте настанени, трябва предварително да уведомите по имейл Националния оперативен щаб (НОЩ) на следните имейл адреси - [email protected] или [email protected] и на [email protected].
Важно! Имате задължението да уведомите НОЩ, както преди да напуснете, така и след като се върнете!
Съветваме да изпратите имейл едновременно и до двата имейл адреса посочени по-горе – първият е на екипа на Bulgaria for Ukraine, които оказват съдействие, ако е нужно да допълните информацията в писмото си, а вторият е имейлът на НОЩ.
В имейла трябва в свободен текст да напишете:
- вашите имена;
- личен номер на чужденец (ЛНЧ);
- причините, поради които Ви се налага да напуснете;
- къде сте настанени и откога сте там;
- дата на заминаване и дата на връщане.
Към имейла трябва да приложите следните документи:
- Регистрационната Ви карта за временна закрила, снимана от двете страни;
- Снимка на украинския Ви задграничен документ за самоличност – както на страницата с Вашата снимка, така и на страницата с печатите от последното Ви преминаване на границата.
- Заявление за настаняване
Изтегляте и прилагате към имейла единствено „Приложение 3“, в което попълвате само информацията за имената Ви, датата Ви на раждане, ЛНЧ, електронната поща за кореспонденция, мястото за настаняване, град, дата и подпис. Полетата за настаняване при член на семейството не се попълват.
Важно! НОЩ разглежда само писмата, към които е приложено Приложение 3!
- Документи, доказващи уважителна причина за отсъствието Ви (например епикризи, доказателства за настаняване в болница, смъртен акт на починал близък в Украйна).
Ако не можете да представите такива документи преди заминаването си, посочете защо напускате, както и че ще приложите доказателство в последващ имейл, придружено със снимка на печата в паспорта Ви при влизане обратно в България.
НОЩ взима решение по молбата Ви в рамките на 10 работни дни от прилагането на последния необходим документ по случая Ви. Ще бъдете уведомени за решението на посочения от Вас имейл в Приложение 3. Съветваме Ви в имейла си да посочите и телефонен номер за връзка.
Ще можете да се върнете на същото място за настаняване само след положително решение от НОЩ. Ако сте се върнали в България преди да е взето решението, можете или да намерите място за нощуване за собствена сметка, или да отидете в Центъра за временно пребиваване в Елхово.
Ако напуснете мястото си на настаняване, без да уведомите предварително НОЩ, стаята Ви няма да бъде запазена за Вас. Мястото, където сте били настанени, е задължено да информира правителството в рамките на 24 часа, че сте напуснали. В този случай, ако решите да се върнете, ще бъдете пренасочени към друго място за настаняване със свободни места.
Важно! Не забравяйте, че напускането на територията на Република България е допустимо за не повече от 30 последователни календарни дни, като ако пътувате до държава, различна от Украйна, трябва да представите и доказателства за основателна причина за пътуването – провеждане на лечение на Вас или друг член на семейството, смърт.
- Se connecter pour publier des commentaires