Информацията е актуализирана на 26.05.2023г.
Като търсещ закрила сте в изключително уязвима позиция и в риск да станете жертва на трафик на хора. Това може да се случи навсякъде и по всяко време - по време на Вашето пътуване, в страна, в която пристигате, дори в официален център за приемане и настаняване на бежанци.
Жертва на трафик на хора
Всеки може да стане жертва на трафик на хора - мъже, жени и деца. Вие сте в ситуация на трафик на хора, ако друго лице Ви транспортира незаконно от една държава в друга или от един регион в друг, за да Ви принуди да работите, да просите, да Ви подложи на сексуална експлоатация, насилствен брак, отстраняване на органи или да Ви накара да извършвате престъпления. Вие се считате за жертва на трафик на хора, дори ако сте се съгласили на транспорта в началото.
Има разлика между трафика на хора и каналджийството. Каналджийството се отнася до подпомагане на незаконното влизане на човек в дадена държава в замяна на финансови или други материални облаги.
Разпознаване на опасността
Трябва да сте предпазливи към хората, които:
- Ви предлагат работа, любов или бъдещи възможности
- Се опитват да Ви разделят със семейството Ви, особено непълнолетните членове
- Се опитват да се възползват от децата и тийнейджърите, особено ако изглеждат беззащитни
- Се опитват да Ви отнемат личния / пътния документ или телефона
- Ви предлагат да Ви помогнат с пътуването, настаняването или работата, както по време на пътуването, така и след като вече сте стигнали дестинацията си
- Се опитват да Ви убедят, че им дължите пари по различни причини
Търсене на помощ
Ако смятате, че сте в ситуация на трафик на хора или ако някой Ви заплашва и Ви прави подозрителни предложения, не се колебайте да информирате някого, на когото имате доверие.
Обадете се:
-
112 - Общ телефон за спешна помощ
-
+35980020100 - Националната линия за борба с трафика на хора, която е безплатна и денонощна. На този номер можете да се обадите и ако Ви предстои заминава на бригада в чужбина и искате някой да провери дали предложението за работа е безопасно.
-
+35980018676 - Националната гореща линия за жертви на насилие, която е безплатна и денонощна
-
+ 359 2 807 80 50 - Национална комисия за борба с трафика на хора, с работно време: от понеделник до петък, от 9:00 до 17:30 ч.
Персоналът говори български и английски език
Научете повече:
Помощ за хора, преживели на трафик
Съществуват различни центрове за защита и подкрепа на лица преживели трафик на хора, като например:
Кризисен център „Света Петка“ на Фондация „Асоциация Анимус“
Националната комисия за борба с трафика на хора е държавният орган, отговарящ за подпомагането на жертвите на трафик на хора в България. Можете да се свържете с Комисията, за да Ви насочат към подходяща услуга или център на следните контакти:
тел: 02 807 80 50
e-mail: [email protected]
След като се настаните в център за закрила, ще получите:
- Безопасна среда
- Храна
- Неща от първа необходимост
- Лекарства и помощ при справяне и решаване на здравословни проблеми
- Психологическа подкрепа и помощ при справяне с депресията, страховете и тревожността
- Преводач, който да Ви помогне в комуникацията с персонала на центъра
- Помощ при други проблеми
- Информация и консултации относно процедурата за убежище в България
Защитете себе си и семейството си
- Вашата безопасност и тази на вашето семейство са от изключително значение и винаги трябва да бъдат приоритет.
- Ако имате някакви съмнения относно истинските намерения на човек, винаги е добра идея да не пренебрегвате интуицията си и да прекратите всякакъв контакт с него.
- Не се страхувайте да споделяте притесненията, които бихте могли да имате със семейството и приятелите си, и ги попитайте за тяхното мнение и съвет.
- Внимавайте на кого се доверявате, особено ако това е някой, когото наскоро сте срещнали и който активно Ви предлага подкрепа и помощ от всякакъв вид без особена причина.
- Бъдете внимателни с хора, които бързо се сприятеляват и Ви обсипват с внимание, подаръци и обещания, които изглеждат прекалено добри, за да бъдат истина. Много често може да се окаже, че това са хора, които по-късно ще се опитат да експлоатират сексуално жена или момиче.
- Бъдете изключително предпазливи към хората, които рисуват нереалистични картини какъв ще бъде животът Ви, ако се съгласите да направите нещо за тях в замяна.
- Бъдете внимателни за признаци на насилствено или властническо поведение.
- Съхранявайте документите си за самоличност и документи за пътуване при Вас по всяко време и, ако Ви ги поискат, ги показвайте само на длъжностни лица или помощни работници, които вече са се идентифицирали.
- Внимавайте много с атрактивни предложения за работа.
- Дори когато някой Ви предложи работа и се чувствате уверени, че това е истинска и безопасна оферта, уверете се, че знаете точния адрес и местоположение, където ще работите, както и работното време и плащането. Информирайте член на семейството или приятел.
- Никога не подписвайте договор, написан на език, който не знаете или в който има неясни или общи изявления.
- Пътувайте заедно с хора, които познавате. Информирайте някого, когото познавате, за пътуването, което планирате да предприемете.
- Бъдете близо до семейството си и се уверете, че знаете къде са всички по всяко време. Това важи особено за непълнолетните членове на семейството.
- Бъдете предпазливи с хората, които се свързват с Вас в интернет чрез социални медии. Това е често срещан начин, по който много трафиканти на хора избират жертвите си.
- Никога не давайте личната си карта, адрес, телефонен номер, име или информация за членовете на Вашето семейство на непознати хора или хора, които сте срещнали онлайн и не познавате много добре.
- Никога не изпращайте снимки на хора, които току-що сте срещнали онлайн. Ограничете възможностите за видимост на Вашите снимки и информацията, която публикувате онлайн, само за близки приятели.
- Log in to post comments