Актуализирано на 27.05.2024г. 

Какво са “меки умения/soft skills”?

Меки са тези умения, свързани с Вашия характер като например адаптивност към работната среда, способност за работа под напрежение, комуникативност и други. Меките умения не са специфични само за някои професии, а са универсално нужни и полезни и са приложими навсякъде. Те са важна част от процеса на работа и ако имате такива меки умения, работата Ви значително може да се улесни и подобри. Меките умения могат да Ви помогнат и в отношенията с колегите, затова не трябва да ги подценявате.  

Видове меки умения

Има много различни видове меки умения, които е препоръчително:

  • да изброите в своето CV или мотивационно писмо, когато кандидатствате за работа; 
  • да опишете по време на интервюто Ви за работа. 

Ето някои от по-популярните видове умения:

Комуникативност

Комуникативността означава ясно да можете да предавате на други устно или писмено своите мисли и нужди, както и да изслушвате и разбирате какво Ви се казва. Умението да комуникирате ефективно и ясно с хора е важно не само ако работите в сфера, в която обслужвате хора, но и за изграждането на силни и добри отношения с колегите. 

Способност  за работа в екип 

Изключително важно е да можете да работите съвместно с други хора в екип. Това умение е тясно свързано с комуникационните Ви умения за да избягвате конфликти на работното място. Всеки работодател би предпочел човек, който видимо уважава колективната работа и се старае да поддържа добри отношения с колегите си. 

Ефективно организиране на времето

Това е едно от най-ценните меки умения на работа. То се изразява в това да не оставяте задачи за последния момент, да си разпределяте работата равномерно, за да можете да я вършите спокойно и без да си създавате допълнително напрежение поради изтичащото време и да изпълнявате задачите си в зададените срокове. Разпределянето и планирането на времето Ви ще Ви помогне и да вършите по-добре работата си. 

Адаптивност 

Това умение предполага да можете да се адаптирате към условията на работа и към промените, които възникват. Важно е да сте в крак с новостите, които се появят. За това умение е полезно да сте гъвкави, да не се поддавате на напрежение и да поддържате позитивно поведение, за да може спокойно да се приспособите към промените. 

Решаване на проблеми 

Във всяка сфера на работа е полезно да умеете да решавате проблеми, които възникват в процеса на работа. Това означава, когато изникват въпроси и проблеми, да можете да измисляте  решение чрез креативност, или да намерите отговор чрез търсене. За това ще бъде от полза да мислите стратегически и да анализирате възникналата ситуация. 

Има още много други меки умения, някои от които дори може да не знаете, че притежавате като например:

  • добрата работна етика;
  • критическото мислене;
  • притежаването на въображение;
  • лидерски умения;
  • емоционалната интелигентност и т.н. 

Демонстрацията на подобни умения несъмнено прави добро впечатление на работодателите и колегите Ви, но най-важно – улеснява извършването на работа. Макар и да няма специфичен начин да бъдат придобити, тези умения могат да бъдат развити и подобрени чрез натрупване на опит. 

Какво са “технически умения”?

Технически са тези умения, които сте придобили чрез образованието си, определени курсове или опита си на определена работа. Такива умения например са умението да програмирате, да владеете фотошоп, да можете да рисувате или правите чертежи и други, които са специфични за работата, която ще извършвате. 

В повечето случаи за намирането на работа не е достатъчно да имате само меки или само технически умения, а трябва комбинация и от двете. На някои позиции може да са склонни да Ви научат на нужните технически умения, но повечето изискват вече предварително да имате такива.  

При кандидатстването за работа работодателите изброяват нужните технически умения в обявата. Поради това трябва да ги изброите и в CV-то си и да ги опишете в мотивационното си писмо ако имате такива умния по-подробно.

Как да създам автобиография и мотивационно писмо?

В зависимост от сферата, в която търсите работа или вече работите, нужните технически умения ще варират и затова няма как да се изброят изчерпателно. Някои от по-популярните технически умения са:

Компютърна грамотност

Това означава да умеете да боравите с компютър и по-специфично – да можете да ползвате Microsoft Office пакета (Word, Excel, PowerPoint), Google Workspace (Docs, Calendar, Sheets), да можете да боравите с имейли или други комуникационни канали и други програми, нужни за конкретната работа. 

Програмиране

Програмирането е по-специфично умение, приложимо за сферата на информационните технологии (IT). Работодателите могат да изискват да владеете определен език на програмиране като например JavaScript, Python, C/C++, Swift и други. 

Умения, специфични за индустрията Ви

В зависимост от сферата, в която работите, може да се изискват много различни технически умения. Ако работите като строител, ще бъде нужно да умеете да работите с различни инструменти, машини и материали. Ако работите в дизайн (графичен, интериорен), ще трябва да можете да рисувате и илюстрирате идеите си и да ползвате различни програми за тази цел. 

За някои професии задължително трябва да сте завършили висше образование и да имате диплома. Така например, ако работите в здравеопазването или като, трябва да имате специфично медицинско/юридическо образование, както и ще Ви е нужно да боравите с медицинска техника/ правно-информационни системи и др.