Публикувано на 12 август 2024

За мигрантите и бежанците в България интернет e ценен инструмент за проучване на възможностите за работа и изграждане на нов живот. Важно е обаче да подхождате внимателно към търсенето на работа онлайн, за да се предпазите от измами и злоупотреби. В тази статия ще намерите основни съвети за безопасно търсене на работа онлайн.

За какво трябва да внимавам? 

  1. Използвайте достоверни сайтове за намиране на работа

Най-известните в България са, например, jobs.bg, zaplata.bg, jobtiger.bg и др. Фондация за достъп до права - ФАР също поддържа платформа за намиране на работа на чужденци.

Избягвайте обяви за работа, които Ви се изпращат като съобщения в WhatsApp/ Viber/Telegram от непознати телефонни номера, както и такива публикувани само във Facebook и други подобни социални мрежи, особено ако не познавате лицето, което ги публикува. По-възможно е обявите за работа там да са фалшиви или измамни, тъй като често са с много малко детайли относно работата и предлаганите условия, публикуват се от частни лица и не пише име на компания. Препоръчително е работа да търсите в посочените по-горе сайтове или LinkedIn. 

Но дори и в тях може да има измамни обяви, поради което са важни следващите правила:

  1. Внимателно четете обявите и условията за работа

Обърнете внимание дали обявите дали имат достатъчно информация за:

  1. работодателя;
  2. характера и вида на работата, която се очаква да вършите;
  3. условията, които се предлагат (заплата, отпуски, почивки, бонуси и др.);
  4. телефонен номер или имейл, на който да можете да попитате за тези неща.

Важно е да следите дали предлаганите условия са реалистични и не звучат твърде добри, за да са истински. Например, минималната работна заплата в България в момента е 933 лева, а средната работна заплата е около 2198 лева (тези суми са брутни, тоест преди от тях да се приспаднат данъци и осигуровки). Важно е да знаете тази информация като ориентир, за да избегнете риска някой да Ви плаща по-малко от минималната заплата или да Ви предлага твърде нереалистични заплати спрямо вида работа 

Повече за правата Ви като работници можете да прочетете в тази статията:

Права на работниците в България

  1. Бъдете внимателни и ако искат да Ви наемат без да Ви искат автобиография и мотивационно писмо или без интервю 

Не е нормално някой да Ви наема без изобщо да Ви е виждал и знае кой сте и какви умения и опит имате. В повечето случаи това е признак на фалшива обява.  Измамниците често избягват интервюта лице в лице, като разчитат на чат услуги и предлагат позиции за "работа от дома". Изисквайте минимум онлайн конферентна среща с предлагащия работата, преди да се съгласявате на каквото и да е било. 

  1. Не се съгласявайте да работите без договор, колкото и атрактивна да звучи офертата

В България при наемане на работа се сключва трудов договор. В някои случаи може да се сключи и граждански договор, когато предоставят специфични услуги.  Сключвайки трудов договор, гарантирате, че работите законно и ще Ви се плащат осигуровки и данъци. Допълнително, към трудовия договор следва да има и длъжностна характеристика, в която е описано точно каква работа ще вършите. 

  1. Проверявайте работодателя, който е публикувал обявата 

Добре е да се уверите, че работодателят действително съществува. Поради това е важно да се следи дали в обявата има информация за контакт с работодателя и детайли за самата фирма и официален сайт.

Следете внимателно за имейл адреси или сайтове с неправилно изписани или "подправени" имена или имейли на компании. Те често са подобни, но не съвпадат точно с действителното име на компанията. Например вместо "[email protected]" имейлът е неправилно изписан катоInfo@compАany.com". 

Всички фирми в България следва да са регистрирани в публичен Търговския регистър. На този линк можете по името на фирмата, по името на управителя или по единния идентификационен код (ЕИК) да направите проверка. 

Наред с това можете да разгледате официалния сайт на работодателя (ако има такъв), дали изглежда достоверен. Проверете също дали има коментари за конкретния работодател в социалните мрежи. Разпитайте и свои близки и приятели дали са чували за съответния работодател и дали имат някаква обратна връзка за него.  

  1. Не изпращайте пари на потенциалния работодател

Работотодателите нямат основания да искат от Вас заплащането на каквито и да е било такси предварително преди, а и след започването на работа. 

  1. Не споделяйте личните си данни твърде рано

Бъдете внимателни и не споделяйте своите лични данни, като банковите Ви данни например, с потенциалния работодател преди да се уверите, че работодателят и обявата са истински и достоверни. 

  1. Бъдете внимателни за трафик на хора

Бъдете изключително внимателни, търсейки си работа, да не попаднете в ситуация на трафик на хора за експлоатация на труд. Как да разпознавате тази опасност и да реагирате може да прочетете тук:

Трафик на хора

Трудовите Ви права в България

Едно от най-важните неща е да сте наясно с това по българския закон с какви трудови права разполагате. 

  • Всеки работник в България има право на най-малко 20 дни платен годишен отпуск и редица други отпуски.
  • Ако работите извънредно, т.е. извън работното Ви време или на празнични дни, работодателят Ви трябва да Ви заплаща допълнително за тази извънредна работа.
  • Работодателят Ви трябва да осигурява безопасни и здравословни условия на труд, т.е. ако сте строител например, трябва да Ви е осигурена нужната екипировка и площадката да е достатъчно обезопасена. 
  • Работодателят Ви трябва да плаща социалните Ви осигуровки, благодарение на което имате различни възможности – да си вземете болнични, да излезете в майчинство и др. Повече за това може да прочетете тук: 

Социално осигуряване в България

Как да си взема болничен в България?

 

Ако се затруднявате с намирането на работа в България, може да попълните тази форма за трудова заетост на бежанци с цел предоставяне на помощ в търсенето и намирането на работа: 

Намери работа