Актуализирано на 22.07.2024г.
Социалните осигуровки в България са задължителни финансови вноски, които се правят към държавата, когато работите. Те се внасят или от работодателя Ви, или от Вас в зависимост от вида на работата Ви.
Осигуровки се плащат с цел да получите парична компенсация при настъпване на определени ситуации, наречени още “рискове”, които Ви пречат да работите, като например:
- общо заболяване;
- майчинство;
- инвалидност поради общо заболяване;
- старост и смърт;
- трудова злополука и професионална болест;
- безработица.
Подробна информация за всеки риск е налична по-долу.
Внасянето на така наречените “осигурителни вноски” се прави към съответния фонд. В България съществуват следните фондове:
- фонд “Общо заболяване и майчинство”;
- фонд “Пенсии” за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт;
- фонд “Трудова злополука и професионална болест”;
- фонд “Безработица”
- “Учителски пенсионен фонд" - специален фонд само за хора, които упражняват професията на учител.
Кои са социално осигурени в България?
Общото за всички, които подлежат на социално осигуряване в България е, че те работят. Ако имате бежански, хуманитарен статут, или временна закрила, както и ако сте търсещ закрила, имате право да работите в България. Определени категории чужденци също могат да работят в България. Повече информация за правото на работа ще намерите в тези статии:
Права на работниците в България
Достъп до трудовия пазар на чужденци в България и съответните разрешения за пребиваване
Сезонна работа за чужденци в България
Как да наемете бежанци на работа
От това при какви условия работите зависи и за какви рискове ще сте осигурени.
Задължително осигурени за ВСИЧКИ РИСКОВЕ, посочени по-горе, ще сре ако:
- Работите на трудов договор;
- Сте държавен служител;
- Сте служител в съдебната система;
- Сте синдик, ликвидатор, прокурист и т.н.
Извън тези лица, съществуват други групи, които са задължително осигурени само за някои от рисковете. Например:
- Хората, които работят по трудови договори за краткотрайна, селскостопанска работа до 90 дни са осигурени само за инвалидност поради общо заболяване, за старост, за смърт и за трудова злополука и професионална болест.
- Лицата, които извършват дейност по събиране на диворастящи гъби и плодове, задължително се осигуряват изцяло за своя сметка за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт върху месечен осигурителен доход в размер на половината от минималната работна заплата за страната, тоест - 466 лева за 2024г.).
- Лицата, които упражняват свободна професия (адвокат, фрийлансър и др.) задължително се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт. Тези лица могат доброволно да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство - следва да отбележат това, когато подават декларация в Националната агенция по приходите (НАП).
- Търговците (едноличните търговци, собствениците на и съдружниците в търговски дружества/фирми) се осигуряват само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Тези лица също могат доброволно да поискат да се осигуряват за общо заболяване и майчинство.
- Ако работите на граждански договор, също сте осигурени задължително само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт.
В този случай ако не работите на друго основание (например, отделно и на трудов договор) трябва да получавате най-малко минималната работна заплата в България (933 лева за 2024г.) след като от приходите си извадите процента на признатите по закон разходи за дейността, който процент е различен в зависимост от вида на извършената работа . А ако работите и на друго основание (например, работите и на трудов, и на граждански договор), няма значение каква заплата получавате по гражданския договор – ще си бъдете осигурени независимо от размера.
Кой плаща осигуровките?
Осигуровките се плащат задължително от:
- работодателя Ви, ако работите на трудов договор;
- държавата, ако сте държавен служител;
- от Вас самите, ако сте търговец или упражнявате свободна професия или дейност по събиране на диворастящи гъби и плодове. В този случай Вие се водите самоосигуряващо се лице.
Как да започнете бизнес в България
Как се плащат осигуровките?
Осигуровките са месечни плащания, който се плащат до 25-о число на месеца, следващ месеца, през който е положен трудът.
Когато работодателят Ви внася осигуровките Ви, определен процент за тях се удържа и от Вашата заплата, като друга част се плаща от работодателя.
Самоосигуряващите се лица плащат осигуровките изцяло за своя сметка върху сумата, което се получава след като от общите си доходи за месеца извадят процента на признатите им от закона разходи за дейността. Например:
- лицата регистрирани като земеделски стопани имат 60% нормативно признати разходи;
- 40 % са разходите признати на лица, които получават: авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители; доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък; адвокати;
- 25% за доходи от други тип свободни професии извън тази по т. 1 i 2, или възнаграждения по извънтрудови правоотношения, например по граждански договори.
Ако работите на трудов договор размерът на осигуровките се определя въз основа на брутното Ви възнаграждение. Общият им размер е около 32.70-33.40% върху брутното възнаграждение, като 18.92-19.62% от тях ги плаща работодателят и 13.78% се удържат от заплатата Ви.
Всички осигуровки се внасят в Националната агенция по приходите (НАП). Това може да се направи:
- по банковата сметка на НАП (Банкова сметка на НАП за вноски за държавно обществено осигуряване);
- онлайн през Портала за електронни услуги, за което ви трябва Персонален идентификационен код (ПИК) или електронен подпис;
- на място в офисите на НАП в страната съобразно адресната ви регистрация.
Основания за осигуряване
Общо заболяване
Общото заболяване представлява заболяване, което временно ви препятства да работите (може да е каквото и да е заболяване – по-леко или сериозно, като от значение е, че създава неспособност за работа).
В този случай можете да си вземете болничен. Прочетете повече тук:
Как да си взема болничен в България?
Освен стандартното разболяване българският закон приравнява на общо заболяване например и:
- аборта;
- ако член от семейството Ви е болен и да трябва да се грижите за него;
- ако се налага да отидете на медицински преглед или изследвания.
Във всички случаи Ви се изплаща парично обезщетение за дните, в които не работите. Размерът му е 80% от брутното Ви трудово възнаграждение.
Важно е да докажете, че сте болни с болничен лист от лекар.
Инвалидност поради общо заболяване
От общото заболяване, описано по-горе, е възможно да настъпи и инвалидност, която за разлика от болестта има дълготраен/доживотен характер.
В такъв случай може да получавате пенсия за инвалидност, ако се докаже, че инвалидността Ви е 50% или повече. За целта трябва да минете през процедура за установяване на увреждането Ви. Как става това може да научите тук:
Процедура за установяване на увреждане
Допълнително, за пенсии за инвалидност може да прочетете тук:
Майчинство
Ако забременеете, имате право на 410 дни отпуск по майчинство, като 45 дни от тях може да използвате преди термина Ви. Освен това има различни видове отпуски за отглеждане на деца. В периода, в който не сте на работа ще Ви се изплаща обезщетение. Повече можете да прочетете тук:
Искане на отпуск от работа. Видове отпуски
Старост
Старостта е свързана с навършването на определена възраст и натрупване на години стаж, след които се счита, че можете да се пенсионирате. Например в България лицата могат да се пенсионират след като станат на 62 години и 2 месеца за жените и 64 години и 7 месеца за мъжете и са натрупали 36 години и 6 месеца трудов стаж за жените и 39 години и 8 месеца за мъжете. Настъпването на старостта е свързано с получаването на пенсии. Такива пенсии са:
- Пенсия за осигурителен стаж и възраст;
- Професионална пенсия – Тази пенсия е за ранно пенсиониране. Да се пенсионират рано имат право например, полицаите, учителите и др.;
- Социална пенсия за старост. Повече можете да прочетете тук:
- Персонални пенсии – Ако сте навършили 65 години и 10 месеца и сте отгледали 5 или повече деца до навършването им на 18 години или ако сте навършили 65 години и 10 месеца и повече от 10 години сте полагали грижи за лице с трайни увреждания. Персоналната пенсия е 90% от социалната пенсия за старост, като от 01.07.2024 г. насам е 276,36 лв.
Смърт
Особеното за този риск е, че когато почине осигурено лице, от обезщетение се ползват неговото семейство (съпруга/деца/родители) под формата на:
- еднократна помощ при смърт в размер на 540 лв. за 2024 г.;
- наследствена пенсия. От 01.07.2024г. минималният размер на наследствената пенсия е 435,43 лв на месец.
Трудова злополука
Обезщетение за трудова злополука се изплаща, ако пострадате, докато сте на работа (например сте си счупили крак/ръка, изгорите се, получите алергична реакция и др.). Важното тук е инцидентът да е свързан с работата, която вършите и именно поради това не можете да работите.
Инцидентът може да е настъпил, докато сте вършили работата си, но може и да е станал, докато сте вършили нещо друго, свързано с нея, например отседнали сте в хотел, където сте командировани, и получавате изгаряния при пожар в хотела.
За трудова злополука се счита и ако пострадате докато:
- пътувате от и до мястото, на което работите;
- пътувате до мястото, на което обядвате, когато сте на работа;
- пътувате до мястото на получаване на заплатата си, при плащане на ръка.
Какво трябва да направя при трудова злополука?
- На първо място, трябва незабавно работодателят да уведоми съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт (НОИ), че е настъпила трудова злополука. Това може да се направи устно по телефона или да им се изпрати писмено съобщение чрез електронна поща.
- След това НОИ и Инспекцията по труда разследват настъпилата злополука. В края на това разследване се съставя протокол за установените факти и доказателства.
- Когато от събраните доказателства си личи, че е имало трудова злополука, трябва да се декларира злополуката от работодателя. Подават се следните документи в териториално поделение на НОИ по местоработата Ви:
- декларация за трудова злополука, попълнена в четири екземпляра;
- протоколът от разследването;
- писмени обяснения на пострадалия;
- писмени сведения от хора, които са видели злополуката;
- копие на документи, свързани с трудовата дейност на пострадалото лице – трудов договор, заповед за назначаване, допълнителни споразумения, длъжностна характеристика, присъствена книга и др.;
- копие на всякакви медицински документи, съставени след трудовата злополука - епикризи, амбулаторни листове;
- други документи в зависимост от случая - напр. заповед за командироване, ако злополуката е настъпила, когато работникът е бил командирован.
- След това длъжностно лице от НОИ решава дали има трудова злополука или не.
При настъпила трудова злополука:
- имате право на обезщетение за това, че не можете да работите докато се възстановите или до установяване на инвалидност - размерът на обезщетението е 90% от брутното Ви трудово възнаграждение;
- лична пенсия за инвалидност, ако се установи нужната степен на инвалидност;
- парична помощ за профилактика и рехабилитация;
- наследствена пенсия за инвалидност - в случай, че пострадалото лице е починало заради трудовата злополука, пенсията за инвалидност я получават децата, съпругът/съпругата и родителите му;
- еднократна помощ при смърт - 540 лв. за 2024 г.
Професионална болест
Професионалната болест се отнася за случаи, в които сте се разболели заради работата, която вършите (например ако работите с химикали или в много прашни условия). Тази болест трябва да води до това да не можете да работите.
Процедурата, за установяване на професионална болест, е следната:
- Ако имате съмнения, че сте развили професионална болест, трябва да се свържете с лекар, на когото при прегледа да съобщите натрупаният Ви досега трудов стаж, при какви условия работите, какви рискови елементи има в работата Ви. Лекарят трябва да установи съществуването на болестта с болничен лист или да се установи с експертно решение, ако сте пред Териториалната експертна лекарска комисия (ТЕЛК);
- Този лекар трябва в рамките на 24 часа от установяването на болестта да изпрати известие до териториалното поделение на НОИ и на осигурителя Ви.
- След това ръководителят на териториалното поделение на НОИ издава заповед, с която възлага да се извърши проучване на заболяването от комисия за това дали има съмнения за професионална болест и накрая съставя проучвателен протокол.
- Накрая, ТЕЛК трябва да се произнесе дали болестта е наистина професионална или не. Ще Ви бъде извършен клиничен преглед и ще бъдат разгледани документите, събрани в досието Ви , които са:
- Известието за професионална болест;
- Проучвателният протокол;
- Издадени болнични листове.
Ако се установи, че имате професионално заболяване, имате право на:
- обезщетение за това, че не можете да работите до възстановяване или до установяване на инвалидност в размер на 90% от брутното Ви трудово възнаграждение;
- лична пенсия за инвалидност, ако се установи нужната степен на инвалидност;
- парична помощ за профилактика и рехабилитация;
- наследствена пенсия за инвалидност;
- еднократна помощ при смърт - 540 лв. за 2024 г.
Безработица
Подробно за риска безработица и при какви условия Ви се изплаща обезщетение за нея може да прочетете тук:
- Se connecter pour publier des commentaires